پیچ و مهره | قیمت پیچ و مهره آژاکس

پیچ و مهره

صنایع پیچ و مهره آژاکس تولید کننده انواع پیچ و مهره صنعتی شامل انواع پیچ و مهره شش گوش، آلنی و استاد بولت از جنس فولادی و استنلس استیل می باشد. پیچ و مهره به عنوان پرکاربرد ترین نوع اتصالات صنعتی در اشکال بسیار متعدد با متریال های مختلفی تولید و عرضه میگردد. نوع دنده های پیچ و فاصله گام آنها خود دارای کتابچه های بسیار دقیق مهندسی می باشد. پیچ و مهره های صنعتی معمولا در اشکال شش گوش، آلن و استاد بولت و برای صنایع بتن و ساختمان بصورت انکر بولت موجود می باشند. در تولید پیچ و مهره ها آلیاژهای مختلفی از فلزات از رینج اهن کم کربن، پر کربن، استنلس استیل در گرید های مختلف استفاده می شود که هر یک دارای خواص بسیار متعددی از سختی، استحکام کششی و پیچشی، برش، مقاومت ذاتی و سطحی در برابر عوامل خورنده محیطی و غیره دارند.


متریال بکار رفته در تولید پیچ و مهره های صنعتی


رینج متریال بکار رفته در تولید پیچ و مهره ها از آهن کم کرین که با گرید 4.6 شناخته میشود آغاز و با افزایش درصد کربن بتریج به سمت فولاد با کربن متوسط مربوط به پیچ مهره های خشکه کلاس 8.8 و با افزایش میزان کربن و انجام عملیات حرارتی جهت افزایش سختی پیچ و مهره ها به سمت تنسایل های بسیار بالاتر در گرید های 10.9 و 12.9 پیش می رود. به جز فولاد از متریالهای دیگری چون استنلس استیل در سه گرید معمول 304، 316 و 316L نیز در تولید پیچ و مهره استفاده میشود که مقاومت های مختلفی در شرایط آب و هوایی متفاوت از خود نشان می دهند. گرید های دیگری از پیچ و مهره های صنعتی نیز وجود دارند که دارای عملیات حرارتی بسیار دقیقتر و سخت تری نیز هستند که تنسایل بسیار بالایی را فراهم می کند مانند استاندارد ASTM A490 که دارای تنسایل بسیار بالایی است.

تعیین قیمت پیچ و مهره

قیمت پیچ و مهره نه تنها به متریال بکار رفته در ساخت آن، نوع عملیات حرارتی، آبکاری، نوع دنده و بسیاری از فاکتور ها که مهمترین آنها در زیر به تفصیل شرح داده شده است بستگی دارد; بلکه به شدت تابع وضعیت بازار بالاخص فراوانی و عدم فراوانی آن سایز و متریال وابسته است. بدیهی است که سایز های رند و پرکاربرد با متریال و گرید های نرم بازار قیمت پایینتر و رقابتی تری داشته و سایز های کم مصرف و در مواردی سایزهایی که نیاز به تولید دارند بر حسب تعداد سفارش قیمت گذاری میشوند. تمام تلاش گروه صنعتی پیچ و مهره آژاکس به روز رسانی قیمت های قید شده در سایت جهت دقیق تر و بروز بودن این قیمت ها می باشد.

پیچ و مهره فولادی
پیچ و مهره فولادی
پیچ و مهره استیل
پیچ و مهره استیل
پیچ و مهره آهنی
پیچ و مهره آهنی
پیچ و مهره خشکه
پیچ و مهره خشکه

آبکاری پیچ و مهره ها

پیچ و مهره های فولادی قیمت مناسب تری نسبت به پیچ و مهره استنلس استیل دارند و در همین حال در گرید های بالا دارای تنسایل بالاتری نیز هستند اما یک ضعف بزرگ نسبت به پیچ و مهره های استیل دارند و آن عدم مقاومت ذاتی آنها در برابر عوامل خورنده محیطی می باشد. بدین معنا که در مواجه با رطوبت و نمک ها به سرذعت اکسید شده و زنگ می زنند. به همین خاطر در صنایع مختلف پیش از استفاده پیچ و مهره ها را آبکاری میکنند تا یک لایه مقاوم سطحی بر روی آنها قرار گیرد. روشهای متفاوتی از آبکاری پیچ و مهره های آهنی و فولادی وجود دارد که معمول ترین آنها شامل آبکاری گالوانیزه سرد و گرم و آبکاری داکرومات است. آبکاری داکرومات که تکنولوژی جدید آبکاری پیچ و مهره ها به شمار می رود دشواری های کمتری داشته و طول عمر بیشتری را فراهم می کند اما هزینه آن اندکی بالاتر است.

معیارهای انتخاب پیچ و مهره

گستردگی بسیار از انواع شکل ها، استاندارد ها، متریال، آبکاری ها، نوع دنده و اطلاعات فنی پیچ و مهره ها باعث می شود انتخاب در بین آنها امری کاملا مهندسی بوده و می بایست با بررسی ها و محاسبات دقیق مهندسی و همچنین مشورت با مهندسین خبره در این زمینه صورت پذیرد. هر چند طبق تجربه پیچ و مهره های مصرفی در صنایع مختلف چه از نظر نوع و چه از نظر متریال تا حدودی مشخص هستند، اما با توجه به اهمیت بسیار زیاد اتصالات در طول عمر سازه و ماشین و همچنین مسئله امنیت که از مهمترین فاکتورهای انتخاب اتصالات پیچ و مهره ای است این انتخاب باید با بررسی های بسیار دقیق و با در نظر گرفتن ضرایب امنیتی صورت پذیرد. اولین فاکتور انتخاب نوع پیچ و مهره از انواع شش گوش، آلنی، استاد بولت، انکر بولت و غیره است که این امر بر حسب نوع صنعت که مثلا سازه ساختمانی است یا ماشین آلات صنعتی، استفاده در بتن و غیره صورت می پذیرد. دومین فاکتور انتخاب متریال پیچ و مهره است که با توجه به اینکه متریال های مختلف دارای تنسایل، سختی و مقاومت محیطی متفاوتی هستند با محاسبه دقیق میزان بار وارده به پیچ و مهره، رزونانس حرکت در صورت اعمال بار دینامیک و میزان رطوبت یا اسیدی بودن محیط انتخاب می شود. پس از انتخاب متریال نوبت به تعیین قطر پیچ و نوع دنده ریز و درشت است که با در نظر گرفتن نوع بار استاتیک یا دینامیک و میزان بار وارده قطر انتخاب می شود. انتخاب طول پیچ بسته به فاصله ای که پیچ برای بسته شدن نیاز دارد تعیین می شود. در مرحله بعد انتخاب نوع آبکاری در پیچ و مهره های آهنی و یا فولادی از انواع گالوانیزه سرد، گرم و یا داکرومات با توجه به شرایط آب و هوایی مد نظر قرار می گیرد.

فاکتورهای موثر در قیمت پیچ و مهره ها

متریال بکار رفته در تولید پیچ و مهره جزو اصلی ترین فاکتورهای تعیین کننده قیمت پیچ و مهره است. متریال تیتانیوم به طبق گران قیمت تر از استنلس استیل و فولاد است. متریال استنلس استیل قیمت بالاتری از آهن دارد و بنابراین پیچ و مهره استیل گران قیمت تر از پیچ و مهره آهنی است. علاوه بر جنس و متریال نوع عملیات حرارتی نیز از فاکتورهای موثر در قیمت پیچ و مهره ها است. پیچ و مهره های سازه ای با تنسایل بسیار بالا مثل ASTM A490 بدلیل عملیات حرارتی سختی که دارند قیمت بالایی نیز دارند. پیچ و مهره استاندارد A320 L7 دارای عملیت حرارتی سرمایشی و گرمایشی ویژه ای است و بنابراین قیمت بالایی نیز دارد. در سایز برابر و متریال یکسان نوع آبکاری نیز یکی از فاکتورهای دیگر در قیمت پیچ و مهره ها به شمار می رود. آبکاری داکرومات قیمت بالاتری از آبکاری گالوانیزه دارد. پیچ و مهره گالوانیزه گرم نیز قیمت بالاتری از گالوانیزه سرد دارند. مواردی که اشاره شد پیراومون قیمت پیچ و مهره هایی بود که بصورت انبود تولید شده و خوراک بازار هستند. در مورد پیچ و مهره های کمیاب که نیاز به طراحی های مهندسی دارند قیمت بالاتری نیز دارند. علاوه بر مواردی که قید شد یکی از مهمترین فاکتورها در قیمت پیچ و مهره نوع و دقت در تولید دنده ها است و قیمت پیچ و مهره های خاص که مثلا در صنایع تصلیحات و هوا فضا بکار میروند و میزان لقی دنده آنها بسیار کم است نیز بسیار بالا می باشد.

FACEBOOK | INSTAGRAM | TELEGRAM

TEL : +982155429480
Fax : +982155401754
Email: sales [at] ajaxbolt.com
Web: www.ajaxbolt.ir

© Copy right 2018 | All ights Reserved | AJAX BOLT AND NUT Corporation